Zabieg laserowy IPL (Intense Pulsed Light) to nowoczesna metoda redukująca trądzik, która nie uszkadza otaczających tkanek. Działa ona poprzez przekazywanie kontrolowanego, pulsacyjnego światła laserowego do wierzchnich warstw skóry, emitując energię fal o selektywnie dobranych parametrach. Światło IPL jest skuteczne w niszczeniu bakterii odpowiedzialnych za zmiany zapalne w trądziku, podobnie jak antybiotyki, ale bez ich potencjalnie szkodliwych skutków ubocznych.
Badania przeprowadzone w wielu ośrodkach na świecie wykazały, że zabieg laserowy IPL daje trzy razy szybsze efekty leczenia niż tradycyjne metody. Szczególnie spektakularne efekty można uzyskać w przypadku trądziku z zmianami ropnymi.
Działanie światła IPL polega na redukcji bakterii beztlenowych odpowiedzialnych za powstawanie trądzikowych zmian zapalnych oraz zmian przebarwieniowych. Dodatkowo, zabieg spowalnia produkcję sebum (łoju), co zmniejsza dopływ krwi do gruczołów łojowych.
Zaleca się przeprowadzenie dwóch zabiegów w tygodniu przez okres czterech tygodni, aby osiągnąć najlepsze rezultaty. Zabieg jest bezpieczny i nieinwazyjny, a pacjenci zazwyczaj odczuwają jedynie delikatne uczucie mrowienia podczas jego trwania.
Wniosek jest taki, że zabieg laserowy IPL stanowi skuteczną alternatywę dla tradycyjnych metod leczenia trądziku. Daje on szybkie i spektakularne efekty, minimalizując jednocześnie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jeśli cierpisz na trądzik, warto rozważyć tę nowoczesną metodę leczenia.
choroby nowotworowe
ciąża i okres laktacji
epilepsja
cukrzyca
fotodermatoza
choroby pęcherzowe skóry
infekcje organizmu, przeziębienia, itp. – włącznie z przyjmowaniem leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, oraz przeciwzapalnych
skłonność do powstawania bliznowców
przewlekłe choroby skóry (bielactwo, łuszczyca)
zaburzenia krzepnięcia krwi
terapia hormonalna stosująca hormony światłouczulające
terapia doustna retinoidami (np. Roaccutane) w ostatnim półroczu
aktywna opryszczka
aktywne infekcje skóry w miejscu zabiegu (bakteryjne, wirusowe, grzybicze). Zabieg jest możliwy po 2 tygodniach od całkowitego ustąpienia zmiany na skórze.
znieczulenia miejscowe – zabieg można wykonać najwcześniej po tygodniu. Miejsce poddawane zabiegowi musi być zupełnie wygojone.
znieczulenia ogólne i zabiegi operacyjne – należy odczekać 3 miesiące. Miejsce poddawane zabiegowi musi być zupełnie wygojone.
świeża opalenizna (naturalna, po solarium i po samoopalaczach)
nadwrażliwość na światło (także w wyniku zażywania leków i ziół: w takim wypadku preparat należy odstawić 2 tygodnie wcześniej)
leki przeciwbólowe brane krócej niż 2 dni przed zabiegiem (wyjątkiem jest paracetamol)
kuracja antybiotykami (należy odczekać 2 tygodnie)
kuracja lekami rozrzedzającymi krew (np. aspiryna, polopiryna i inne m. in. z kwasem salicylowym – należy je odstawić na 2 dni przed zabiegiem
Spożywanie alkoholu (min. 2 dni przed zabiegiem należy zrezygnować z alkoholu)
szczepienia – należy odczekać min. 2 tygodnie
kremy i maści stosowane w miejscu zabiegu – zawierające witaminę A, witaminę C i retinoidy należy odstawić 4 tygodnie przed zabiegiem. Preparaty zawierające substancje o działaniu złuszczającym (np. kwasy owocowe, kwas glikolowy, salicylowy) należy odstawić tydzień wcześniej.
Aktualne ceny naszych zabiegów oraz wolne terminy znajdziesz na naszej stronie Booksy.